Balıkesir, Türk mutfağının gücünü tüm dünyaya gösterdi

Balıkesir, Türk mutfağının gücünü tüm dünyaya gösterdi

Vakıf Katılım

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehrin yemek kültürünü, ürün çeşitliliğini ve bu konulardaki potansiyelini öne çıkarmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaların meyvelerini topluyor. 2019 yılında dünyanın tek uluslararası yemek kitapları yarışması olan Gourmand Awards’tan “peynir ve süt” kategorisinde “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabıyla birinci seçilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu yıl; 2 kitapla 2 ayrı kategoride katıldığı yarışmadan bir birincilik ve bir 2’ncilik elde ederek ülkesini ve Balıkesir’i onurlandırdı. 29’uncusu düzenlenen Gourmand Awards Yarışması’nda “Ekmek Şehri Balıkesir” kitabıyla “ekmek kitabı” kategorisinde birinciliği  elde eden Büyükşehir Belediyesi, “Zeytin Ülkesi Balıkesir” kitabıyla da “Akdeniz Kitapları” kategorisinde 2’ciliği elde etti. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı temsilen Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da düzenlenen organizasyona katılan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça “Son 3 yıldır hem peynir hem zeytin hem de ekmek kitaplarımızı yoğun bir çalışmayla bitirdik ve kitaplarımız çıktı. 2019 yılında ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ kitabımız birinci seçilerek  ‘Best Of Best’ ödülünü almıştı. Bu yıl ekmek kitapları kategorisinde ‘Ekmek Şehri Balıkesir’ kitabımız birincilik  ödülü aldı. ‘Zeytin Ülkesi Balıkesir’ kitabımız ise ‘Akdeniz Kitapları’ kategorisinde 2’nci seçildi. Balıkesir olarak zeytin ülkesi bir şehiriz, 12 milyon zeytin ağacımız var. Zeytin üretiminde çok önemli bir konumdayız. Bizi buraya kadar getiren bu emeklerin sahibi Yücel Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Önümüzü açtı, çalışmalarımıza çok büyük destek verdi.” diye konuştu. 

Yarışmadan 2 güzel ödülle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden kitapların yazarları Berrin Bal Onur ile Neşe Biber Aksoy, 2019 yılından bu yana Balıkesir ile ilgili gerçekleştirdikleri kitap çalışmalarıyla dünya çapında çok güzel ödüller aldıklarını ifade etti. Ayrıca yazarlar, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibine sağladıkları tüm imkânlar ve destekleri için teşekkür etti.

 

  Hibya Haber Ajansı