Profesyonel Futbolcu Sözleşmelerinde Güncel Uyuşmazlıklar Sempozyumu düzenlendi

Profesyonel Futbolcu Sözleşmelerinde Güncel Uyuşmazlıklar Sempozyumu düzenlendi

Vakıf Katılım

Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerin açılış töreninde konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, spor hukukunda Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun önemine vurgu yaptı.

Büyükekşi, uluslararası uyuşmazlıklarda FIFA Uyuşmazlık Çözüm kurullarının rolü gibi yerel düzeyde de Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun önemli bir rolü olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Diğer kurullarımızın yanı sıra Uyuşmazlık Çözüm Kurulu üyelerinin belirlenmesinde çok önemli kriterler getirdik. Kurul üyelerinin en az 10 yıl mesleki tecrübeye sahip olması, en az bir üyenin hakimlik veya savcılık alanında mesleki tecrübesi bulunması ve en az bir üyenin öğretim görevlisi olması gibi kriterlerimiz var. Üyelerin tarafsız ve bağımsız olması gibi önemli kurallara yer verdik."

FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Başkanı Frans De Weger ise şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye Futbol Federasyonu'na çok teşekkür etmek istiyorum bizi buraya davet ettikleri için. Bence bugünkü konumuz çok önemli; sözleşmelerin feshi, ihtilaflar… Bu konularda yazdığımız bir kitap da var yakın zamanda. Bu kitabın çalışmaları 2008 yılında başlamıştı. Uluslararası futbol alanında yaptığımız araştırmalarla bu alandaki uyuşmazlıklar üzerine çalıştık ve bu kitabı oluşturduk. Şu anda bulunduğum kurumun başkanı olarak burada olduğum için çok mutluyum." 

  Hibya Haber Ajansı